Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego organizuje cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu kryptografii. Spotkania zostaną przygotowane z myślą o o uczniach szkół podstawowych. Uczestnicy będą mogli samodzielnie złamać szyfr ENIGMy, odkryć historyczne algorytmy kodowania, a także dowiedzieć się czym jest szyfr Cezara.
politechnika rzeszowskaJuż 29 marca odbędzie się Dzień Otwarty Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Wydarzenie ma na celu zapoznanie uczniów klas maturalnych z możliwością studiowania na nowym Wydziale Politechniki Rzeszowskiej. Plan spotkania obejmuje m.in. pokaz najnowszych osiągnięć techniki oraz prezentację możliwości rozwoju zawodowego po ukończeniu studiów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz.
wspia rzeszow przemysl logoNa WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zostanie wprowadzony nowatorski w skali kraju program rozliczania przedmiotów „Step by Step”. Studenci uczelni zamiast tradycyjnych egzaminów, będą zaliczać przedmioty, za które zostaną im przyznane punkty. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa będzie przyznawać punkty studentom nie tylko za wiedzę zaprezentowaną podczas zaliczeń, ale także za dodatkowe aktywności.
politechnika rzeszowska21 marca Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza podpisała umowę o współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Podpisane porozumienie zapewni możliwości rozwoju zarówno uczelni, jak i ZUS poprzez wspólne przedsięwzięcia, konferencje naukowe, doradztwo, projekty badawcze, praktyki.
WSPiA stworzy platformę e-usług edukacyjnychWSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa za ponad 5 mln zł zrealizuje projekt pt. „Platforma e-usług edukacyjnych”, w ramach którego stworzonych zostanie 12 elektronicznych platform usługowych podnoszących warunki studiowania i kontaktowania się studentów z Uczelnią. 85% środków na realizację projektu pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
BlinkMouse – aplikacja dla osób niepełnosprawnych ruchowoDr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej stworzyła aplikację BlinkMouse zastępującą mysz komputerową. BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. W połączeniu z klawiaturami ekranowymi aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem. Do używania jej wystarczy komputer z kamerą internetową ustawioną naprzeciw twarzy użytkownika.
Edusalon logo1W dniach 7-8 lutego 2017 r. w Rzeszowie odbyły się XII Podkarpackie Targi Edukacyjne EduSalon, które zgromadziły uczniów wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych, a w szczególności tegorocznych maturzystów, studentów oraz nauczycieli z samego Rzeszowa i okolicznych miejscowości.
logourNa Uniwersytecie Rzeszowskim ruszają bezpłatne, wieczorowe kursy plastyczne: szkice i studia rysunkowe aktu „z modela". Zajęcia są organizowane z myślą o wszystkich, którzy chcieliby spróbować swych sił w rysunku. Uczelnia zaprasza również tych kandydatów na studia, którzy w przyszłości chcieliby rozpocząć studia na Wydziale Sztuki UR.
wspia rzeszow przemysl logo„Każdy może być Sherlockiem, czyli pierwszy Kryminalistyczny Escape Room” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Zabawa rozpocznie się w najbliższy poniedziałek na kampusie WSPiA w Rzeszowie. Organizatorami wydarzenia jest Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii działające na rzeszowskiej uczelni.
Edusalon logo1Jesteś w szkole średniej i nie wiesz jaką uczelnie wybrać? A może w tym roku zdajesz maturę i nie jesteś pewien jaki kierunek studiów będzie dla Ciebie najlepszy? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, koniecznie wybierz się na Podkarpackie Targi Edukacyjne EduSalon w Rzeszowie, które odbędą się już 7 i 8 lutego.
Noc Biologów na Uniwersytecie Rzeszowskim13 stycznia 2017 r. w godz. 15:00-21:00 w budynku Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Zelwerowicza odbędzie się Pierwsza Podkarpacka Noc Biologów.
Centrum Analiz Kryminalistycznych na Politechnice RzeszowskiejNa podstawie zarządzenia rektora z 28 grudnia 2016 r. zostało utworzone Centrum Analiz Kryminalistycznych. Z inicjatywą utworzenia Centrum wyszli prorektorzy – prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz dr hab. inż. Grzegorz Masłowski prof. PRz. Kierownikiem tej jednostki organizacyjnej będzie dr hab. Eugeniusz Moczuk, prof. PRz.
logourPodczas 20. edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej trzy publikacje Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego zostały wyróżnione w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki.
logourPod koniec listopada na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczął się cykl wykładów otwartych 2016/2017. Za nami pierwszy wykład w tej serii, który obejmował Tematyka wykładów jest zróżnicowana i dotyczą zagadnień językoznawczych, ekonomicznych, socjologicznych, prawnych, a także fizycznych. Wstęp na wykłady jest bezpłatny, każdy zainteresowany może wziąć udział w wykładach.
wspia rzeszow przemysl logo29 listopada odbył się pierwszy etap Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Udział w konkursie wzięło ponad 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 9 miast regionu. Do udziału w konkursie uczelnia zaprosiła wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w tym wielu uczniów klas mundurowych. Konkurs w dwóch etapach ma wyłonić osoby z najlepszą wiedzą z zakresu problematyki bezpieczeństwa i prawa.
logourJuż 18 listopada w piątek odbędzie się Uniwersyteckie Forum Maturzystów organizowane przez Uniwersytet Rzeszowski. Spotkanie jest przygotowywane z myślą o przyszłorocznych kandydatach na studia. Maturzyści będą mieli okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni, doświadczyć prawdziwej, akademickiej atmosfery oraz wziąć udział w wielu konkursach.
Uniwersytet Rzeszowski zbuduje Podkarpackie Centrum LekkoatletycznePodkarpackie Centrum Lekkoatletyczne to obiekt unikatowy w skali międzynarodowej o wielu zaletach zarówno architektonicznych, jak i użytkowych, który będzie skupiać pod jednym dachem najnowszą infrastrukturę sportową i naukowo-badawczą. Z infrastruktury PCL będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani.
Umiędzynarodowienie – szansa i wyzwanie dla polskich uczelniMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim zapraszają do udziału w konferencji „Umiędzynarodowienie – szansa i wyzwanie dla polskich uczelni”. Będzie to pierwsza z konferencji programowych przygotowujących Narodowy Kongres Nauki zaplanowany na wrzesień 2017 roku.
Rzeszów na Koronie EuropyUczestnicy ekspedycji „Rzeszów na Koronie Europy”, pracownicy dydaktyczno-naukowi Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Brożyna, Sławomir Drozd, Maciej Śliż, Łukasz Godek oraz gościnnie Anita Furmańska, Rafał Czach, Arkadiusz Romański, Rafał Frankiewicz i Wojtek Dzielski na początku sierpnia 2016 roku zdobyli najwyższy szczyt Słowenii – Triglav (2864 m n.p.m.) oraz Szwajcarski Schwarzhorn (2928 m n.p.m.).
wsiiz rzeszow logoPapierowy informator Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nabrał życia. WSIiZ jako pierwsza uczelnia w Polsce wykorzystała rzeczywistość rozszerzoną, by w ciekawy sposób zapoznać kandydatów ze swoją ofertą.