Site logo

Studia z turystyki, rekreacji, sportu i WF w Rzeszowie

Studia z turystyki, rekreacji, sportu i WF w Rzeszowie - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki z turystyki, rekreacji, sportu i WF w Rzeszowie?

Wszystkie studia na kierunkach związanych z aktywnością fizyczną, sportową i spędzaniem turystycznie i rekreacyjnie wolnego czasu w Rzeszowie i na Podkarpaciu

List view

Zobacz kierunki z turystyki, rekreacji, sportu i WF w Rzeszowie

Szukasz studiów związanych z aktywnością fizyczną, sportową i spędzaniem turystycznie i rekreacyjnie wolnego czasu na rzeszowskich i podkarpackich uczelniach? Sprawdź wszystkie kierunki turystyczne, rekreacyjne, sportowe i z wychowania fizycznego, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na kierunki z turystyki, rekreacji, sportu i WF ?

Uczelnie i wydziały turystyczne, rekreacyjne, sportowe i wychowania fizycznego w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Czy warto studiować kierunki z turystyki, rekreacji, sportu i WF ?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków aktywnością fizyczną, sportową, spędzaniem turystycznie i rekreacyjnie wolnego czasu w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Hotelarstwo, Gastronomia i Turystyka
Redakcja Studia.pl

Turystyka krajów biblijnych

Ze względu na wzmożony ruch turystyczny i pielgrzymkowy do krajów związanych z dziejami biblijnymi, urosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy poza wykształceniem w dziedzinie turystyki i

Czytaj więcej »
Hotelarstwo, Gastronomia i Turystyka
Redakcja Studia.pl

Przewodnictwo i pilotaż

Jest to dyscyplina turystyki polegająca na świadczeniu usług turyście indywidualnemu lub grupie turystów. Student w trakcie nauki na tej specjalności przygotuje się do oprowadzania wycieczek,

Czytaj więcej »
Kierunki hotelarskie, turystyczne, sportowe - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków hotelarskich, turystycznych i sportowych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kierunki z turystyki, rekreacji, sportu i WF w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków związanych z aktywnością fizyczną, sportową, spędzaniem turystycznie i rekreacyjnie wolnego czasu na AWF lub uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia turystyki, rekreacji, sportu i WF w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z aktywnością fizyczną i spędzaniem wolnego czasu? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków takich jak hotelarstwo, gastronomia, sport, rekreacja, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i rehabilitacja sportowa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z uprawianiem sportu, rekreacją, zwiedzaniem i wypoczynkiem – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki powiązane z turystyką, sportem i WF, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki dostępne są głównie na studiach inżynierskich (3,5 roku), licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). Można także uczyć się kompetencji związanej z aktywnością fizyczną, sektorem sportu i turystyki na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje z zarządzania i uprawiania aktywnie lub relaksacyjnie czasu wolnego, sportem profesjonalnym lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kierunki związane z zarówno ze sportem, jak i turystyką to studia dla osób aktywnych fizycznie, lubiących spędzać czas w plenerze, “zmęczyć się”. To jednocześnie studia dla osób otwartych, które szybko nawiązują kontakty międzyludzkie. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować na studia związane z aktywnością fizyczną (sportem, wychowaniem fizycznym, treningiem personalnym) oraz związane z sektorem biznesowym czasu wolnego (turystyka, rekreacja, hotelarstwo, gastronomia).

Sport: Kierunki studiów związane ze sportem dotyczą przede wszystkim uprawiania sportu zawodowego i amatorskiego, szkolenia i treningu sportowców oraz zarządzania sportem. To studia związane z aktywnością fizyczną, która opiera się i rywalizację zawodników w oparciu o ustalone reguły gry, w ramach letnich i zimowych dyscyplin sportowych, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. To także studia związane z zarządzania sportem, psychologii sportu oraz fizjoterapii i rehabilitacji sportowej.

Wychowanie fizyczne: Kierunki studiów związane z wychowaniem fizycznym dotyczą przede wszystkim nauczania WF jako przedmiotu szkolnego, a także organizacji zajęć z aktywności fizycznej i rekreacji poza systemem edukacji, jako formy spędzania czasu wolnego, a także gimnastyki korekcyjnej.

Trening personalny (fitness): Kierunki studiów związane z treningiem personalnym dotyczą przede wszystkim organizacji treningiem zajęć fitness w klubach i w plenerze, jako formy spędzania czasu wolnego, doskonalenia kondycji, zwiększania sprawności fizycznej, siły, rozwoju masy mięśniowej i zmniejszania tkanki tłuszczowej.

Turystyka: Kierunki studiów związane z turystyką dotyczą różnych form spędzania czasu wolnego podczas wakacji oraz w okresie pozaurlopowym i pozaszkolnym. Związane są z funkcjonowaniem biur podróży i organizacją wyjazdów turystycznych. Poza turystyką wakacyjną kierunki turystyczne dotyczą także organizacji podróży i pobytu poza miejscem zamieszkania w innych celach, np. w ramach turystyki biznesowej, turystyki targowej, turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej. Studia te dotyczą także specyficznych rodzajów turystyki, jak turystyka historyczna, turystyka pielgrzymkowa (religijna), turystyka kwalifikowana (np. sportowa, wodna, konna, wysokogórska), welness i SPA. Kierunki turystyczne dotyczą także funkcjonowania centrów informacji turystycznej i sektora przewodników turystycznych.

Rekreacja: Kierunki studiów związane z rekreacją dotyczą różnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, gdzie celem nie jest rywalizacja sportowa, ale przyjemność związana z zaangażowaniem w wypoczynek fizyczny i umysłowy, rozrywka, wspólne spędzanie czasu i oderwanie się od obowiązków zawodowych, społecznych, domowych i nauki. To także studia związane z funkcjonowaniem centrów spędzania wolnego czasu, takich jak rodzinne parki rozrywki, wesołe miasteczka, parki tematyczne (np. parki dinozaurów, centra nauki i techniki), akwaparki, muzea i wystawy, escape roomy. Studia rekreacyjne dotyczą także organizacji wydarzeń takich jak koncerty plenerowe, eventy dla dzieci, młodzieży i dorosłych z obszaru kultury popularne, wysokiej i aktywności fizycznej.

Hotelarstwo: Kierunki studiów związane z hotelarstwem dotyczą przede wszystkim funkcjonowania bazy noclegowej, zarządzania obiektami takimi jak hotele, hostele, obiekty agroturystyczne pensjonaty, ośrodki kolonijne, motele, domy wycieczkowe, schroniska górskie, schroniska młodzieżowe, ośrodki wczasowe, centra szkoleniowo-wypoczynkowe, domy pracy twórczej, kempingi, pola biwakowe, zakłady uzdrowiskowe, domy pielgrzymkowe. Kierunki hotelarskie to także studia związane z usługami hotelowymi, funkcjonowaniem nie tylko obsługi noclegów, przygotowania pokoi, funkcjonowaniem recepcji, zameldowaniem i wymeldowaniem gości, ale i ich obsługą w ramach restauracji hotelowej, usług typu concierege, room service (usługi zamawiane do hotelu), hotelową pralnią, basenem, centrum SPA i welness, wypożyczalnią samochodów, sprzętem turystycznym dla gości hotelowych, usługami przewodników i doradców turystycznych.

Gastronomia i sztuka kulinarna: Kierunki studiów związane z gastronomią dotyczą przede wszystkim funkcjonowania różnego typu otwartych lokali gastronomicznych oraz cateringu (organizacji wyżywienia zbiorowego poza lokalem gastronomicznym i przygotowywania gotowych potraw “na wynos”). Studia gastronomiczne dotyczą funkcjonowania takich obiektów, jak restauracje, bary, bary szybkiej obsługi (bistro), punktów fast food i food tracki, gospody, stołówki, bar szybkiej obsługi (fast food, fast casual), bar przekąskowy, bar mleczny, cukiernia, kawiarnia, herbaciarnia, pub i piwiarnia. Gastronomia o także kierunki związane z zapewnieniem usług gastronomicznych, zarówno przygotowywania potraw (sztuką kulinarną) i funkcjonowaniem zaplecza kuchennego, przygotowaniem naczyń do posiłków i napojów, usługami kelnerskimi, sprzątaniem lokali gastronomicznych oraz wsparciem takim jak obsługa rezerwacji stolików, organizacja imprez na terenie lokali gastronomicznych (takich jak wesela, urodziny, stypy), marketing usług i obiektów gastronomicznych.

Studia w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów – miasto położone w południowo-wschodniej Polsce. Jest to bardzo ważny ośrodek akademicki na studenckiej mapie Polski. Studiuje tu ponad 45 tysięcy studentów, a mury uczelni, w roli absolwentów, opuszcza kilkanaście tysięcy osób. To najważniejszy ośrodek akademicki południowo-wschodniej Polski, w którym można studiować ponad 200 kierunków w formie studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich, magisterskich drugiego stopnia lub podyplomowych. Szeroka oferta kierunków na uczelniach państwowych i prywatnych sprawia, że na studia tu decyduje się bardzo wiele osób, nie tylko z lokalnych miejscowości, ale z całej Polski i zagranicy. Miasto posiada nowoczesną infrastrukturę oraz dogodną lokalizację, dzięki czemu poza nauką, można w nim aktywnie spędzać czas wolny. W Rzeszowie i jego okolicach zarejestrowanych jest około 30 tysięcy firm, w których absolwenci mogą rozpocząć swoje kariery. Poza nauką studenci otrzymują ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu, między innymi w licznych i pięknych rzeszowskich parkach, których jest kilkanaście. Do najbardziej popularnych należą Park Papieski, Aleja pod Kasztanami w okolicy Zamku Lubomirskich, czy też Ogród Miejski im. Solidarności. Studenci mogą udać się do pobliskich lasów lub też malowniczych miejscowości takich jak Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl. Fani historii i zwiedzania mają do dyspozycji Zamek Lubomirskich, Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, podziemną Trasę Turystyczną, czy też zabytkowy Rynek. Na tym ostatnim znajdują się liczne restauracje oraz bary. Pod tym kątem oferta Rzeszowa jest w pełni dostosowana do potrzeb studentów. Bliskość Bieszczadów to kolejny atut Rzeszowa. Studiowanie w województwie podkarpackim możliwe jest nie tylko w Rzeszowie. Uczelnie, ich zamiejscowe oddziały lub filie, znajdują się w takich miejscowościach jak: Jasło, Stalowa Wola, Jarosław, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Sanok, Nisko, Przeworsk i Mielec. W nich co roku studiuje około kilku, a nawet kilkunastu tysięcy osób.

Studia podyplomowe z turystyki, rekreacji, sportu i WF w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Gdzie w Rzeszowie i na Podkarpaciu zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach wiązanych z aktywnością fizyczną, sportową, spędzaniem turystycznie i rekreacyjnie wolnego czasu - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunkach turystyki, rekreacji, sportu i WF

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków związanych z aktywnością fizyczną, sportową, spędzaniem turystycznie i rekreacyjnie wolnego czasu na rzeszowskich i podkarpackich uczelniach?

Zawód: Pilot wycieczek

W branży turystycznej panuje przekonanie, że dobry pilot wycieczek jest na wagę złota – jego zadaniem jest bowiem sprawowanie opieki nad uczestnikami i dbanie o realizację wszystkich punktów programu wyjazdu. Obiad nie smakował grupie? Pilot coś wymyśli. Złe warunki zakwaterowania? Pilot coś wymyśli. Problemy ze zwiedzaniem? Pilot coś wymyśli. Kim jest pilot wycieczek? Na wstępie wyjaśnijmy bardzo istotną kwestią: pilot

Czytaj więcej »

Turystyka krajów biblijnych

Ze względu na wzmożony ruch turystyczny i pielgrzymkowy do krajów związanych z dziejami biblijnymi, urosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy poza wykształceniem w dziedzinie turystyki i rekreacji posiadają również dobrą znajomość zagadnień związanych z egzegezą Testamentów. Studenci zapoznają się również z topograficzną, polityczną i społeczną charakterystyką regionu a także historią i zapleczem archeologicznym krajów Bliskiego Wschodu i starych, śródziemnomorskich cywilizcji. Najczęściej

Czytaj więcej »

Przewodnictwo i pilotaż

Jest to dyscyplina turystyki polegająca na świadczeniu usług turyście indywidualnemu lub grupie turystów. Student w trakcie nauki na tej specjalności przygotuje się do oprowadzania wycieczek, fachowego udzielania ich uczestnikom informacji o kraju, odwiedzanych miejscowościach, obszarach i obiektach turystycznych oraz sprawowania opieki nad uczestnikami wycieczek. Dodatkowo pozna usługi świadczone w ramach pilotażu, do których należy zapewnienie realizacji na rzecz uczestników wszystkich

Czytaj więcej »

Praca po turystyce, rekreacji, sporcie i WF

Sektor aktywności fizycznej i sportu to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków pracy. Wydarzenia sportowe to także wydarzenia medialne, przyciągające nieraz tysiące kibiców przed ekrany telewizorów, komputerów i smartfonów. Rozwija się także sektor sportu amatorskiego i fitness, zwiększając zapotrzebowanie na funkcjonowanie ośrodków i instruktorów sportu oraz rekreacji. Także sektor turystyki sportowej i podróży odnotowuje stałe wzrosty i szybko odradza się nawet po spadkach rozwoju wywołanego przez zdarzenia losowe (wojny, pandemia, klęski żywiołowe, stagnacja gospodarcza). Dlatego kariera w turystyce, rekreacji oraz sporcie i WF może być ciekawą drogą rozwoju dla osób aktywnych, zaangażowanych, o wysokich umiejętnościach interpersonalnych.

Praca po studiach w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów, jako miasto wojewódzkie, jest atrakcyjnym miejscem pod kątem pracy. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miejscowości w południowo-wschodniej Polsce, dzięki czemu absolwentom dużo łatwiej wejść na rynek pracy. Obecnie stopa bezrobocia w Rzeszowie wynosi 5,6% i jest niższa od średniej krajowej, która przekracza 6% oraz dużo niższa od średniej wojewódzkiej. W całym województwie podkarpackim stopa bezrobocia wynosi 8,5%, dlatego nie dziwi fakt, że bardzo dużo osób decyduje się na studia, a następnie poszukiwanie zatrudnienia w Rzeszowie. W mieście tym zdecydowanie łatwiej znaleźć atrakcyjną pracę, w porównaniu z mniejszymi miejscowościami w regionie. Wielu studentów wchodzi na rynek pracy już w trakcie studiowania i łączy naukę z pracą zarobkową. Do największych pracodawców należą takie firmy jak Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Firma Oponiarska Dębica S.A., Asseco Poland S.A, Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o., Bury Sp. z o.o., Kirchhoff Polska Sp. z o.o., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Do innych atrakcyjnych pracodawców w regionie należą Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. GK w Lubzinie. To miejsca, w których bardzo często swoje kariery zawodowe rozpoczynają absolwenci z rzeszowskich uczelni oraz z innych miast województwa podkarpackiego. Firmy te szukają wykwalifikowanej kadry zarządzającej oraz wysokiej jakości specjalistów, na przykład do obsługi systemów informatycznych i marketingu. Rynek pracy w Rzeszowie jest atrakcyjny. Są tu duże firmy, co jest dodatkowym atutem studiowania w tym mieście.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję