Studia na kierunku Pedagogika społeczno-wychowawcza wbrew pozorom nie wzbogacą Cię tylko w wiedzę z wychowywania dzieci. Jak uaktywnić osoby bezrobotne lub wykluczone społecznie. Jak dobrze zrealizować ciekawy projekt animacyjny, takie i wiele innych zagadnień to także przedmiot zainteresowań na tym kierunku. Zanim rozpoczniesz studia na tym kierunku musisz wybrać uczelnię. Z tym nie będzie najmniejszego problemu. Praktycznie każda wyższa uczelnia w Polsce ma w swojej ofercie studia pedagogiczne, a kierunek Pedagogika społeczno-wychowawcza jest jednym z najczęściej wybieranych.

Musisz więc liczyć się z tym, że podczas procesu rekrutacji będzie trzeba odpierać ataki kilku konkurentów. Wybór kandydatów na studia odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Fory mają osoby, które na maturze zdawały przedmioty humanistyczne. Im na pewno będzie łatwiej dostać się na Pedagogikę społeczno-wychowawczą. Niemniej każda osoba ma szansę z powodzeniem walczyć o indeks. Oceny na świadectwie dojrzałości to nie wszystko, liczy się także osobowość i pewne cechy charakteru, które wyróżnią cię spośród grona maturzystów. Idealnie, jeśli jesteś człowiekiem cierpliwym, zaradnym, komunikatywnym i chętnym do niesienia pomocy potrzebującym. Jeżeli nie posiadasz którejś z wymienionych cech, nie martw się, to wcale cię nie dyskwalifikuje w ubieganiu się o wstęp na pedagogikę.

W trakcie studiów:
Na Pedagogice społeczno-wychowawczej studenci zdobywają wiedzę interdyscyplinarną. Uczą się zagadnień z zakresu dziedzin humanistyczno - społecznych, ze szczególnym naciskiem na pedagogikę. Studentom tego kierunku stawia się wysokie wymagania. W przyszłości mają pracować w bardzo różnorodnych środowiskach. Muszą więc dysponować podstawową wiedzą na temat relacji między różnymi rodzajami struktur społecznych. Osoby te nabywają też sprawność w funkcjonowaniu w rozmaitych grupach społecznych. Umożliwiają im to zwłaszcza ich predyspozycje komunikacyjne. Osoba nieśmiała ma małe szanse zostać dobrym pedagogiem. Pedagog musi umieć rozmawiać z ludźmi, poznawać ich problemy i pomagać im na tyle, na ile jest w stanie tego dokonać. Bardzo duże znaczenie w programie dydaktycznym studiów na kierunku Pedagogika społeczno-wychowawcza ma nauka praktycznych umiejętności. Studenci uczestniczą w wielu warsztatach, na których inicjują rozmaite sytuacje, z jakimi najczęściej styka się pedagog w swej pracy. Tego typu doświadczenie okazuje się bezcenne w dalszej karierze zawodowej. 
 
Po studiach:
Adepci Pedagogiki społeczno-wychowawczej mają możliwość podjęcia pracy w szkole, przedszkolu, czy żłobku. Mogą też znaleźć zatrudnienie w domach dziecka, ośrodkach rehabilitacyjnych, poradniach pedagogiczno - psychologicznych, instytucjach wspierających rozwój osób chorych, czy bezrobotnych. Każdy pedagog może też pracować dla firm prywatnych, wykonując rozmaite zlecenia, a nawet rozwinąć własną działalność gospodarczą. Możliwości, jakie otwierają się przed absolwentami kierunku Pedagogika społeczno-wychowawcza są nieograniczone.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->