miedzynarodowe
Przedmiotem badań stosunków międzynarodowych są wszelkie stosunki społeczne, które kształtują się pomiędzy państwami i dotyczą relacji między różnymi podmiotami życia międzynarodowego. W Polsce są one samodzielnym kierunkiem studiów od 1991. 

Bez wątpienia stosunki międzynarodowe to dyscyplina akademicka wysoce interdyscyplinarna. Politologia, prawo, ekonomia, historia, geografia, socjologia to tylko niektóre dziedziny nauki, których dorobek wykorzystywany jest przez badaczy stosunków międzynarodowych.

Decydując się na kierunek stosunki międzynarodowe można zatem być pewnym, że w programie studiów pojawią się przedmioty z przeróżnych dziedzin nauki, co gwarantuje absolwentom wszechstronne wykształcenie.

Dyplomacja europejska to nowy oryginalny kierunek studiów, który pozwala na zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy w strukturach administracji unijnej. Program studiów skupia się na zagadnieniach związanych z historią, politologią, ekonomią, a także kultury i nauk społecznych. Interdyscyplinarny charakter studiów sprawia, że dyplomacja europejska kształci absolwentów przygotowanych do pracy na przeróżnych stanowiskach, m. in. doradczych, w administracji państwowej, międzynarodowej, a także w biurach poselskich i dyplomacji. Zapraszamy do dalszej lektury!
Kierunek dyplomacja i stosunki konsularne łączy wiedzę z zakresu ogólnie pojętych stosunków międzynarodowych w wymiarze regionalnym, kontynentalnym i światowym. Studenci uczą się jak rozwiązywać konflikty oraz jak umiejętnie prowadzić dyskusję. W ramach realizowanego programu studiów poznasz specjalistyczne zagadnienia związane z prawem dyplomatycznym prawem gospodarczym, a także bezpieczeństwem międzynarodowym i sztuką rozwiązywania konfliktów. Jeśli chciałbyś w przyszłości studiować na kierunku dyplomacja europejska i stosunki konsularne, czytaj dalej!
Złośliwi mogą powiedzieć, że studiowanie na kierunku Europeistyka to strata czasu, podobna do studiowania "Globalistyki" albo, po prostu, studiów na kierunku "Wiedza". Oczywiście żaden z tych kierunków nie istnieje. W jaki sposób Europeistyka wytworzyła wokół siebie tak czarne stereotypy? Przez wiele lat absolwenci tego kierunku nie byli kształceni, z uwzględnieniem potrzeb rynku. Ich studia służyły rozbudowie wiedzy, z pominięciem umiejętności. Do tego należy dołożyć, bardzo ogólny przedmiot studiów i mamy już receptę na wizerunkową katastrofę.
Na kierunku Europeistyka kulturowa student uczy się najważniejszych zagadnień z zakresu nauk o kulturze, społecznych, historycznych, politologicznych oraz prawnych. Potrafi łączyć wiedzę z zakresu różnych dyscyplin badawczych w celu kompetentnej obsługi podmiotów uczestniczących w życiu publicznym ukierunkowanym na rozwój społeczeństw europejskich. Kto jest idealnym kandydatem na ten kierunek? Gdzie można znaleźć pracę? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze kierunku, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu o Europeistyce kulturowej.
Komunikacja europejska jest kierunkiem, który zawiera wiedzę z zakresu komunikacji społecznej i kulturowej. Jeśli lubisz historię, wiedzę o społeczeństwie, a przede wszystkim pracę z drugim człowiekiem, to zdecydowanie jest to kierunek dla Ciebie. Kandydat powinien cechować się umiejętnością nawiązywania kontaktów, wrażliwością kulturową oraz kreatywnością i sumiennością. Po tym kierunku bezproblemowo znajdziesz pracę w administracji na każdym szczeblu. Jeśli chciałbyś rozpocząć studia właśnie na tym kierunku, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!
Międzynarodowe stosunki gospodarcze to kierunek bardzo "na czasie". Na niektórych uczelniach Międzynarodowe stosunki gospodarcze stanowią odrębny kierunek, który dzieli się następnie na kilka specjalności, np. integrację europejską, gospodarkę światową, międzynarodowe prawo handlowe, czy finanse międzynarodowe. Podczas nauki studenci skupiają się przede wszystkim na zagadnieniach związanych ekonomią, stosunkami między państwami w Unii Europejskiej oraz na całym świecie, a także gospodarką. Jakie przedmioty są realizowane w ramach programu studiów?
Międzynarodowe studia kulturowe łączą wiedzę z zakresu kulturoznawstwa, socjologii, stosunków międzynarodowych i historii. Studenci zdobywają wykształcenie humanistyczne o szerokim zakresie, pozwalające na dogłębne poznanie współczesnych kultur oraz zależności między nimi. Studenci Międzynarodowych Studiów Kulturowych znajdą pracę w instytucjach, które zajmują się szeroko pojętą promocją kultury regionalnej, a także europejskiej. Jakie przedmioty są realizowane na studiach i dlaczego warto wybrać właśnie ten kierunek? Zapraszamy do lektury!
Treści programowe stosunków międzynarodowych to olbrzymi zasób wiedzy o świecie w ujęciu historycznym, geograficznym, politycznym, prawnym, kulturowym. Modele oddziaływań pomiędzy państwami i organizacjami międzynarodowymi były kształtowane przez wiele tysięcy lat, a zdobycie wiedzy o ich naturze musi nastąpić w trakcie kilkuletnich studiów. Choć procedury rekrutacyjne nie stanowią już bariery nie do pokonania, trzeba wiedzieć, że niektóre uczelnie stawiają kandydatom poprzeczkę bardzo wysoko. Z pewnością do decyzji potrzebny jest jakiś zakres wiedzy o tym kierunku.
Studia bałtyckie powstały dzięki rozwojowi badań nad Skandynawią i krajami nadbałtyckimi. Jest to unikatowy kierunek w Polsce, łączący dziedziny geografii, historii, kultury i języków obcych tego regionu. Absolwent takiego kierunku jest specjalistą nie tylko w zakresie kultury, języka i historii, ale także potrafi odnaleźć punkty wspólnie w rozwoju każdego z państw w tym regionie. Program studiów obejmuje intensywną naukę języków obcych, co z pewnością przyda w pracy na każdym stanowisku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat Studiów Bałtyckich, czytaj dalej!