Kiedyś wojna polsko - turecka, dzisiaj, współpraca obu państw. Historia lubi płatać figle. Ale związków Polski z Turcją jest znacznie więcej. Poznasz je między innymi dzięki studiom orientalistycznym na kierunku Turkologia. Kierunek prowadzony przez liczne placówki oświatowe cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, Turcja jest ważnym partnerem Polski zarówno w sferze gospodarczej jak i politycznej. Osoby zainteresowane studiowaniem Turkologii muszą wiedzieć, że są to studia filologiczne, dlatego najwięcej miejsca poświęca się na praktyczną naukę języka tureckiego.


W trakcie studiów:
Turkologię studiować można przez trzy lata i zadowolić się dyplomem licencjata lub przez dodatkowe dwa lata, zostając magistrem. O przyjęciu na studia decydują oceny na świadectwie dojrzałości. Walka o indeks z roku na rok staje się coraz bardziej zacięta. Wynika to z faktu, iż pozycja Turcji na arenie międzynarodowej w ostatnich latach bardzo się wzmocniła. Turkologię wśród kierunków orientalistycznych traktuje się niezwykle prestiżowo, dlatego coraz większa grupa studentów z dyplomami licencjata przystępuje do nauki na drugim etapie edukacji akademickiej. By znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy przez kolejne dwa lata będą zgłębiać tajemnicę języka tureckiego i historię tego fascynującego kraju, należy poszczycić się nienaganną wiedzą z zakresu pierwszych trzech lat studiów oraz dowieść swojej wartości wysoką średnią na dyplomie. Będzie można poznać wiele niezwykle interesujących zagadnień reprezentujących kilka dziedzin nauki. Przez cały okres trwania edukacji priorytetowe znaczenie ma nauka języka tureckiego. Studenci poznają więc alfabet, gramatykę i literaturę turecką. Z biegiem czasu rozwijają swe kompetencje lingwistyczne, doprowadzając je do perfekcji.

Po ukończeniu studiów magisterskich absolwent ma dysponować znajomością języka tureckiego umożliwiającą swobodne tłumaczenie tekstów mówionych oraz pisanych. Równocześnie z nauką języka studenci Turkologii poznają historię Turcji, a także jej dorobek cywilizacyjny wytworzony na przestrzeni wieków. Uczelnie oferujące studia na opisywanym kierunku dbają o wysoki standard nauczania, dlatego najlepsi studenci mogą liczyć na stypendia naukowe i możliwość wzięcia udziału w jednym z programów wymiany studentów. W taki sposób otrzymują szansę na poszerzenie wiedzy, wyszlifowania umiejętności językowych oraz nabycie wielu wartościowych kompetencji społecznych. Utrzymywanie kontaktów z obywatelami Turcji może przynieść pozytywne konsekwencje w przyszłości. Wielu absolwentów Turkologii skorzystało z możliwości wyjazdu i zdobyło w ten sposób ciekawą pracę.
 
Po studiach:
Absolwenci Turkologii otrzymują wiele ciekawych propozycji pracy. Zatrudniają ich placówki kulturalno - oświatowe w Polsce i w Turcji, media, koncerny międzynarodowe prowadzące wymianę handlową z tureckimi partnerami, itp. Znawcy Turcji spełniają się w roli doradców współpracujących z ośrodkami władzy i różnymi resortami rządowymi, dają się poznać, jako doskonali eksperci w dziedzinie polityki, gospodarki, kultury i sztuki kraju znad Bosforu. 
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->